10-11-2017
"Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP"

Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP - powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA opracowało mini przewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W mini przewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy... przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.
Czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. - dodał minister Mariusz Błaszczak.

Mini przewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. "Biało-Czerwona" i "Hymn Polski". Mini przewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

Poradnik " Biało - czerwona"
Poradnik " Hymn polski"  
Spot - " Biało - czerwona"
Miniprzewodnik - "Biało - czerwona"  i "Hymn Polski"

Galeria zdjęć


03-11-2017
       W HOŁDZIE ZMARŁYM

       W dniu 2 listopada 2017 r. obchodzonym w Kościele Katolickim jako Dzień Zaduszny st. bryg. Tomasz Komoszyński - Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w asyście st. bryg. Piotra Socha oraz mł. bryg. Dariusza Żywickiego - Zastępców Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, uhonorował pamięć wszystkich zmarłych strażaków województwa pomorskiego.
        Okolicznościową wiązankę pod Pomnikiem Poległych Strażaków złożyła także delegacja Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w składzie:  Pani Ewelina Szmytke, bryg. Adam Polakowski oraz Pan Tadeusz Szmytke. Ksiądz dr Jarosław Lisica kapelan pomorskich strażaków swoją obecnością i modlitwą za zmarłych dał wyraz pamięci o wszystkich tych, którzy zmarli będąc związanymi z naszą formacją. W uroczystości obecni byli także naczelnicy i zastępcy naczelników Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku oraz strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku.

Więcej zdjęć: patrz galeria zdjęć KW PSP Gdańsk

02-11-2017
            W   dniu   28.10.2017  r.  odbyły    się
"I Powiatowe Mistrzostwa z Zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Dla Jednostek OSP i Innych Stowarzyszeń Których Obszarem Działania Jest Teren Powiatu Wejherowskiego".
     Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn: 9 reprezentowało jednostki OSP a jedna reprezentowała Wejherowski WOPR. Uczestnicy w trakcie mistrzostw mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności na sześciu scenkach rozlokowanych na terenie Miasta Wejherowo oraz w Bolszewie.  Podsumowanie mistrzostw odbyło się na terenie obiektu Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie. Wręczenia pamiątkowych dyplomów dla wszystkich drużyn, a dla najlepszych pucharów i nagród finansowych dokonali Starosta Wejherowski Pani Gabriela Lisius, Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie bryg. Jacek Niewęgłowski oraz Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym Pan Andrzej Papke. Pierwsze miejsce zajęła drużyna reprezentująca Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie.
      Wszystkim drużynom gratulujemy zajętych miejsc i zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku.

Więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


02-11-2017
       W dniu 28.10.2017 r. w Miastku odbyły się Mistrzostwa woj. pomorskiego w Halowej Piłce Nożnej "O Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej". Do udziału w mistrzostwach przystąpiło łącznie 14 drużyn z terenu całego województwa.
 Reprezentacja Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wejherowie po zaciekłej sportowej rywalizacji zdobyła pierwsze miejsce uzyskując tytuł:

"MISTRZÓW WOJ. POMORSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ"

30-10-2017
Kurs podstawowy strażaków ratowników OSP

W dniu 28.10.2017 r. w siedzibie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w  Wejherowie odbył się egzamin na przeprowadzonym szkoleniu z zakresu ratownictwa technicznego dla członków  OSP z terenu powiatu wejherowskiego. Egzamin przeprowadziła komisja egzaminacyjna powołana przez Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w składzie: mł.bryg. Jan Domski, mł.bryg. Tomasz Kołakowski, kpt.Chlebicki Krzysztof, asp. Karol Wojciechowski. Szkolenie ukończyło 37 strażaków - ochotników, którzy potwierdzili nabycie wiedzy  teoretycznej i umiejętności praktycznych.
Galeria zdjęć

26-10-2017
Inauguracja programu edukacyjnego "Bezpieczne życie"

W dniach 19.10.2017 oraz 26.10.2017 roku na terenie trzech gmin powiatu wejherowskiego tj. Gminy Wejherowo, gminy Choczewo i gminy Gniewino odbyła się inauguracja kolejnej edycji programu edukacyjnego "Bezpieczne życie" przeznaczonego dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

W roku szkolnym 2017/2018 programem edukacyjnym objęto łącznie 595 uczniów  i 32 nauczycieli z następujących szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie trzech gmin wiejskich powiatu wejherowskiego:
  • gm. Wejherowo - szkoły podstawowe w miejscowościach: Nowy Dwór Wejherowski, Gościcino, Gowino, Orle, Bolszewo, Góra,
  • gm. Choczewo - szkoły podstawowe w miejscowościach: Choczewo, Ciekocino,
  • gm. Gniewino - szkoły podstawowe w miejscowościach: Gniewino, Kostkowo.
Materiały edukacyjne dla dzieci uczestniczących w programie edukacyjnym "Bezpieczne Życie", niezbędne do realizacji programu, które otrzymano z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zostały przekazane jak co roku koordynatorom gminnym ds. realizacji programu w celu przekazania ich dyrektorom szkół podstawowych biorących udział w programie.

Galeria zdjęć

20-10-2017
Uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego dla Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie oraz ślubowanie klas I z Edukacją pożarniczą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.

W dniu 20.10.2017 roku w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyło się uroczyste przekazanie przez Starostę powiatu wejherowskiego p. Gabrielę Lisius sprzętu ratowniczego Komendzie Powiatowej PSP w Wejherowie. Na uroczystości podpisano również list intencyjny w sprawie przekazania gruntów pod budowę nowej siedziby jednostki ratowniczo - gaśniczej nr 2 w Rumi.

Przekazany sprzęt w postaci 1 kompletu sprzętu do ratownictwa wysokościowego, 4 kompletów ubrań do pracy w wodzie oraz agregatu oddymiającego z funkcją generatora piany lekkiej trafi do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie. Wartość przekazanego sprzętu to :
  • Trójnóg ratowniczy z osprzętem - 5000 zł,
  • Ubrania do pracy w wodzie - 10 800 zł  (w tym środki WFOŚIGW w Gdańsku - 5830 zł)
  • Agregat oddymiający   - 20 000 zł, (w tym środki WFOŚIGW w Gdańsku - 10 000  zł)
Dodatkowo Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie otrzymała wsparcie w wysokości 25 000 PLN na zakup odzieży specjalnej oraz 15830 zł na bieżące funkcjonowanie komendy.
Łącznie Komenda ze Starostwa Powiatowego otrzymała wsparcie w kwocie - 60 800 zł, a z  WFOŚIGW w Gdańsku - 15830 zł.
Na uroczystość przekazania sprzętu ratowniczego przybyli Starosta wejherowski p. Gabriela Lisius, członkowie Rady Powiatu wejherowskiego, Burmistrz miasta Rumia, przewodniczący rady miasta Rumia, Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st.bryg. Piotr Socha, Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie - bryg. Jacek Niewęgłowski, Z-a Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie - st.kpt. Waldemar  Lewandowski, Z-a Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie bryg. Grzegorz Kmiecik   i inni zaproszeni goście.

Uroczystość przekazania sprzętu poprzedzona była ślubowaniem pierwszej klasy sportowej oraz awansów uczniowskich klas II z  profilem Edukacji pożarniczej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie.

Galeria zdjęć

16-10-2017
WOJEWÓDZKIE ĆWICZENIA RATOWNICZE "GNIEWINO 2017"

       W dniu 10.10.2017 r. na terenie powiatu wejherowskiego przeprowadzone zostały wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "Gniewino 2017".  Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie, Komenda Powiatowa PSP w Lęborku przy współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku. Ćwiczenia zostały podzielone na 4 części:
  • epizod I - "gaśniczy" - przeprowadzony został na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Rybno Nadleśnictwa Wejherowo, w pobliżu miejscowości Warszkowo. Scenariusz ćwiczenia zakładał pożar terenów leśnych na dużej powierzchni. Pierwsze działania gaśnicze podjęły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego i służby leśne z Nadleśnictwa Wejherowo. Ze względu na pozorowany rozwój pożaru do działań gaśniczych zadysponowana została Kompania Gaśnicza ARTUS.
  • epizod II - "poszukiwawczo - ratowniczy" - przeprowadzony został na terenie Kopalni Kruszywa Topaz w Tadzinie oraz kompleksu leśnego Leśnictwa Mierzyno Nadleśnictwa Choczewo. Scenariusz ćwiczenia zakładał udzielenia pomocy osobie zasypanej pod ziemią, osobie uwięzionej na  gruzowisku, oraz poszukiwania osób zaginionych na terenie Kopalni i otaczających terenach leśnych. Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Gdańska, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie i ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego.
  • epizod III - "wysokościowy" - przeprowadzony został na obiekcie Wieży Widowiskowej "Kaszubskie Oko" w Gniewinie. Scenariusz ćwiczenia zakładał uwięzienie osób na wysokości i w szybie windowym.  Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Gdyni i Słupska.

  • epizod IV - "techniczny" - przeprowadzony został na terenie drogi gminnej w miejscowości Opalino. Scenariusz ćwiczenia zakładał wypadek drogowy autobusu i pojazdu osobowego.  Przewidziano 6 osób poszkodowanych, w tym dwie osoby uwięzione w aucie osobowym, który przygniótł autobus. Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiaty wejherowskiego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Tczewa, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie i ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pozorację do ćwiczenia wykonała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Gdańska.

    Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do działań ratowniczych podczas zdarzeń wymagających użycia grup specjalistycznych oraz Kompani Gaśniczej Artus, a także sprawdzenie współpracy w ramach prowadzonych działań z innymi podmiotami.
     W przygotowanie, udział w ćwiczeniach oraz ocenę przebiegu poszczególnych epizodów wzięło udział ponad 200 strażaków, i przedstawicieli służb i instytucji współpracujących podczas realnych działań ratowniczych wykorzystując ponad 50 pojazdów.
      Ćwiczenia wizytował Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Komoszyński wraz z Zastępcą st. bryg. Piotrem Socha.

więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć28-09-2017
Podziękowanie za prowadzenie działań ratowniczych po nawałnicy w miejscowości Garczyn.28-09-2017
             Rozpoczęła się astronomiczna jesień, wieczory  i noce stają się chłodniejsze, w związku z czym zaczynamy dogrzewać nasze domy i mieszkania. Wzorem lat ubiegłych Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie rusza z  kampanią społeczną "Czad i ogień. Obudź czujność". Kampania ma na celu zwiększenie świadomości obywateli na temat zagrożeń jakie za sobą niosą pożary, oraz tlenek węgla zwany "czadem - cichym zabójcą". Sezon grzewczy, gdy ogrzewamy własne domy i mieszkania, oraz nadchodzący okres świąteczny jest czasem gdy dochodzi do większej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Jest to okres gdzie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo nie tylko własne i najbliższych, ale również osób mieszkających w sąsiedztwie. Kampania ma na celu przybliżenie zagadnień mających wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w przypadku powstania pożaru, jak również jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla poprzez znajomość podstawowych zasad:
- co zrobić gdy zauważy się pożar,
- jak prawidłowo poinformować służby ratownicze,
- co można zrobić do czasu przyjazdu straży pożarnej,
- jak prawidłowo zachować się podczas pożaru,
- jak bezpiecznie przeprowadzić ewakuację,
- gdy jest to możliwe jak bezpiecznie podjąć działania gaśnicze,
- czy warto wyposażyć mieszkanie lub dom w czujki dymu, tlenku węgla, gazu oraz w gaśnice,
- co to jest tlenek węgla i dlaczego jest tak bardzo groźny,
- co jest główną przyczyną zaczadzeń,
- jak się ustrzec zatrucia czadem,
- jak sprawić by nadchodzące święta były dla nas bezpieczne.


Więcej materiałów dostępnych jest na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie: http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

Aktualności: 12345...42