26-09-2018
List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do Funkcjonariuszek i Funkcjonariuszy

List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego do funkcjonariuszy


26-09-2018
V WOJEWÓDZKIE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

23 września 2018 roku w Gniewinie odbyły się V Wojewódzkie Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego.
Meldunek o rozpoczęciu zawodów przyjął prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Zygmunt Tomczonek. Następnie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi oraz odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

W zawodach wzięło udział 30 drużyn ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa pomorskiego, w tym 17 w grupie A (mężczyzn) oraz 13 w grupie C (kobiet) wyłonionych w eliminacjach powiatowych. Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:

    musztra pododdziałów pożarniczych,
    sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkoadami,
    ćwiczenie bojowe.

Poszczególne konkurencje oraz całe zawody oceniała komisja sędziowska powołana przez pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Sędzią głównym zawodów był st. kpt. Mirosław Cyrson.

Wyniki:

Musztra pododdziałów pożarniczych - Grupa A (Mężczyźni):

     OSP Czarne - powiat człuchowski
    OSP Czeczewo - powiat kartuski
    OSP Rościszewo - powiat gdański

Musztra pododdziałów pożarniczych - Grupa C (Kobiety):

    OSP Sulęczyno - powiat kartuski
    OSP Korzybie - powiat słupski
    OSP Tychnowy - powiat kwidzyński    

Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami - Grupa A (Mężczyźni):

    OSP Swarzewo - powiat pucki - 58,2 s
    OSP Korzybie - powiat słupski - 58,9 s
    OSP Nadole - powiat wejherowski - 59,0 s

Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami - Grupa C (Kobiety):

    OSP Opalino - powiat wejherowski - 67,0 s
    OSP Karlikowo - powiat pucki - 67,8 s
    OSP Lubań - powiat kościerski - 67,9 s

Ćwiczenie bojowe - Grupa A (Mężczyźni):

    OSP Korzybie - powiat słupski - 34,5 s
    OSP Czeczewo - powiat kartuski - 35,4 s
    OSP Nadole - powiat wejherowski - 35,4 s

Ćwiczenie bojowe - Grupa C (kobiety):

    OSP Karlikowo - powiat pucki - 42,6 s
    OSP Lublewo - powiat gdański - 49,0 s
    OSP Korzybie - powiat słupski - 49,2 s

Klasyfikacja generalna - Grupa A (Meżczyźni):

    OSP Korzybie - powiat słupski - 93,4 s
    OSP Nadole - powiat wejherowski - 94,4 s
    OSP Czeczewo - powiat kartuski - 94,9 s

Klasyfikacja generalna - Grupa C (Kobiety):

    OSP Karlikowo - powiat pucki - 110,4 s
    OSP Opalino - powiat wejherowski - 117,3 s
    OSP Korzybie - powiat słupski - 120,4 s

Zwycięzcy mistrzostw otrzymali medale, puchary oraz cenne nagrody ufundowane przez pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, prezesa zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa pomorskiego oraz licznych sponsorów.

więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć
źródło KW PSP Gdańsk

26-09-2018
Nagrody dla funkcjonariuszy
21 sierpnia 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku odbyła się uroczysta zbiórka. Podczas uroczystości wręczono nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy/służby, wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe oraz godne i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych. Nagrody dla funkcjonariuszy zostały przyznane przez komendanta głównego PSP - gen. bryg. Leszka Suskiego oraz pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP  nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego.

galeria zdjęć
źródło: KW PSP w Gdańsku

18-09-2018
"Doposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie w sprzęt i wyposażenie do likwidacji zagrożeń chemiczno-ekologicznych".

Opis zadania
Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pozwoliło na zakup lekkiego pojazdu rozpoznawczo-ratowniczego z napędem 4 x 4 typu pickup. Jest to samochód terenowy, który pokona trudniejsze uwarunkowania przyrodnicze, a dzięki doposażeniu w hak holowniczy będzie mógł ciągnąć przyczepę z łodzią czy pontonem.
Realizacja przedmiotowego zadania umożliwi skuteczniejsze podejmowanie działań ratowniczych z zakresu szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i ratownictwa przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarowej w Wejherowie, co pozwoli na ograniczenie ewentualnych zagrożeń dla zdrowia i życia, a także środowiska naturalnego.
Koszt kwalifikowany zadania
150 000,00 zł
Kwota otrzymanych  środków z WFOŚiGW w Gdańsku
40 000,00 zł
www.wfos.gdansk.pl

05-09-2018
Wojewódzka inauguracja projektu "Uczę się bezpieczeństwa"
4 września 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, połączone z uroczystym otwarciem sali gimnastycznej. W trakcie uroczystości zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Ewa Pachura wraz z wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem zainaugurowali III edycję wojewódzkiego projektu edukacyjnego pn. "Uczę się bezpieczeństwa", którego twórcami są funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Rangę temu wydarzeniu nadali zaproszeni goście oraz partnerzy powyższej inicjatywy: st. bryg. Piotr Socha - zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Marek Stęchły - dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Gdyni i Patrycja Olińska reprezentująca prezesa Fundacji Energa, którzy bardzo pozytywnie wypowiedzieli się na temat powyższego przedsięwzięcia. Każdy z gości wskazał, że bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem i należy dołożyć wszelkich starań, aby je zapewnić.
W bieżącym roku szkolnym przedsięwzięciem objętych zostanie 6 tysięcy dzieci uczęszczających do klas pierwszych szkół podstawowych, a zajęcia edukacyjno - profilaktyczne realizowane będą w następujących pięciu obszarach zagadnieniowych:
 - "Bezpieczny w drodze do szkoły" - realizowany przy współpracy fundacji LOTOS,
- "Bezpieczny w domu", którego partnerem jest nadbryg. Tomasz Komoszyński pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
- "Bezpieczny w czasie ferii" - realizowany przy wsparciu fundacji Energa,
- "Bezpieczny w sieci" - prowadzony przy współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Gdyni,
- "Bezpieczny w czasie wakacji" - realizowany przy współpracy z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem.
Po oficjalnych uroczystościach dla dzieci zorganizowano pokaz pojazdów służbowych będących na wyposażeniu Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie mogli poczuć się jak "mali policjanci czy strażacy", włączyć sygnały dźwiękowo - świetlne, usiąść za kierownicą radiowozów i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Ogromnym zainteresowaniem małych milusińskich cieszył się słoń POPO - maskotka pomorskiej policji, który budził radość każdego dziecka i sprawiał, że na twarzach pojawiał się uśmiech. W punktach informacyjnych funkcjonariusze udzielali porad w zakresie bezpieczeństwa.
W trakcie realizacji projektu "Uczę się bezpieczeństwa", ogłoszony zostanie konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie nastąpi po zrealizowaniu przez policjantów jednostek miejskich i powiatowych Policji spotkań profilaktycznych.
Powyższa inicjatywa realizowana jest w ramach kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo" organizowanej pod patronatem ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo".

Opracowanie, zdjecia: KW Policji w Gdańsku

05-09-2018
Rusza konkurs "Aktywny senior to bezpieczny senior"

Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów. Dlatego MSWiA ogłosiło konkurs "Aktywny senior to bezpieczny senior", którego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów, w szczególności w zakresie reagowania na zagrożenia.
Konkurs ogłoszony przez MSWiA polega na stworzeniu krótkiego spotu filmowego. Temat filmu musi dotyczyć reagowania na zagrożenia związane z bezpieczeństwem seniorów lub uświadamiania ich (np. przed przestępstwami, zatruciami czadem). Filmy można wysyłać do 17 września 2018 r.
Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły 60 rok życia. Filmy tworzyć mogą m.in. osoby zrzeszone w organizacjach seniorów (np. klubach seniora), ale także np. dziadkowie razem z pełnoletnimi wnukami. Ważne, aby w każdym zespole przynajmniej połowę członków stanowili seniorzy.
Filmy nagrywane w ramach konkursu mogą trwać maksymalnie dwie minuty. Na zespoły, które stworzą najlepsze prace konkursowe, czekają nagrody: kamera cyfrowa, aparat cyfrowy i miniwieża. Spoty filmowe należy przesyłać na płycie CD lub DVD do 17 września 2018 r. na adres Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa, z dopiskiem "Aktywny senior to bezpieczny senior") lub dostarczyć bezpośrednio do Biura Podawczego MSWiA (ul. Rakowiecka 2) w godz. 8:15-16:00. Do filmu należy także dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy i dwa oświadczenia, które stanowią załączniki do regulaminu konkursu.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej MSWiA do 28 września 2018 roku. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Wydział Profilaktyki Departament Porządku Publicznego MSWiA pod nr tel. 22 60 147 05 lub 22 60 147 63, a także adresami e-mail: anna.rodek@mswia.gov.pl lub anna.jazwinska@mswia.gov.pl.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/17826,Rusza-konkurs-Aktywny-senior-to-bezpieczny-senior.html

04-09-2018
Ogólnopolska Akcja Społeczna "Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach - Świeć życiem"

Ogólnopolska akcja "Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach" została objęta Patronatem honorowym - Krajowego Duszpasterza Kierowców. Informacja o akcji dołączona została do ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzony był 25 lipca i umieszczona na stronie głównej Duszpasterstwa Kierowców.   Ogólnopolska akcja społeczna "Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach" jest odpowiedzią na zagrożenia które mogą spotkać nas i nasze dzieci podczas uczestnictwa w ruchu drogowym.

 Więcej informacji:
Informacja o akcji społecznej.

Widoczni biegacze - film 1
Widoczni biegacze - film 2


04-09-2018
ZLOT ZHP "Gdańsk 2018" - Film
W dniach 6 - 16 sierpnia 2018 roku na terenie Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku odbył się Zlot z okazji 100 - lecia ZHP "Gdańsk 2018". Wydarzenie przyciągnęło około 13 000 harcerzy z Polski i z zagranicy.30-08-2018
Oficjalne przekazanie sprzętu dla jednostek OSP z ternu gminy Wejherowo

W dniu 30.08.2018 roku w siedzibie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościcinie odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Wejherowo zakupionych w ramach ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości, oraz  projektu "Bezpieczny Powiat" współfinansowanego ze środków Uni Europejskiej zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2013 - 2020. W ramach dotacji i programów zakupiono pompy, sprzęt ratownictwa technicznego, sanie lodowe, pilarki ratownicze, sprzęt do ratownictwa medycznego na łączną kwotę ponad 600 tyś. złotych.

Galeria zdjęć

29-08-2018
Przekazanie sprzętu jednostkom OSP z terenu Gminy Linia

W dniu 29.08.2018 r. w strażnicy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lini odbyło się uroczyste przekazanie jednostkom OSP sprzętu ratowniczego zakupionego w ramach otrzymanej dotacji celowej z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości. Jednostki OSP z terenu gminy Linia otrzymały zestaw ratownictwa technicznego oraz sprzęt do ratownictwa medycznego o łącznej wartości prawie 45 000 zł.

Galeria zdjęć.

Aktualności: 12345...48