24-12-201821-12-2018

17-12-2018
INWESTYCJE BUDOWLANE
W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM

     W województwie pomorskim realizowane są cztery inwestycje budowlane o łącznej wartości 14.838 tys. zł.
W 2018 roku na ten cel pozyskano 10.323 tys. zł.

     Budowa Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 3 PSP w Gdyni Oksywie, Komendy Miejskiej PSP w Gdyni
Inwestycja jest realizowana w miejscu istniejącej jednostki. W 2016 roku opracowano dokumentację projektową. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku. Planowane zakończenie - 2019 rok. Wartość podpisanej umowy na budowę jednostki 6.359.492,83 zł. Zaawansowanie prac obecnie jest na poziomie 90%. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  3.132 tys. zł,
    - z  budżetu państwa  1.000 tys. zł (w tym  500 tys. zł z rezerwy budżetu państwa),
    - od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, pochodzące z firm ubezpieczeniowych  369,5 tys. zł,
    - z samorządu  270 tys. zł.
Łącznie przyznano  4.771,5 tys. zł.

     Rozbudowa Komendy Powiatowej PSP w Pucku o część garażową i socjalną
Celem inwestycji jest rozbudowa jednego z garaży Komendy Powiatowej PSP w Pucku tak, aby funkcjonariusze i pojazdy pożarnicze znajdowały się w jednym obiekcie (obecnie strażacy do wozów bojowych dobiegają przez plac, a wozy znajdują się w trzech odrębnych obiektach). Planuje się, że powstanie 5 boksów garażowych. W 2017 roku opracowano dokumentacje projektową. Zaplanowano obiekt o następujących parametrach :
    - kubatura 2638,64 m3,
    - powierzchnia użytkowa 773,54 m2,
    - 5 stanowisk garażowych.
Budowę rozpoczęto w 2018 roku, a planowane zakończenie 2019 rok. Wartość podpisanej umowy 3.352,5 tys. zł. Zaawansowanie prac to 78% . Wykonano stan surowy. Obecnie wykonywane jest pokrycie dachu, trwają prace instalacyjne i tynkarskie oraz montowana jest stolarka okienna. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku:

    - z  programu modernizacji służb mundurowych  1.892 tys. zł,
    - z  budżetu państwa 1.388 tys. zł (w tym  1.200 tys. zł z rezerwy budżetu państwa, 188 tys. z budżetu wojewody pomorskiego),
    - z samorządu 52,5 tys. zł.
Łącznie przyznano  3.332,5 tys. zł.

     Rozbudowa strażnicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 2 w Słupsku
Celem inwestycji jest rozbudowa istniejącej strażnicy z uwagi na konieczność zapewnienie odpowiedniego miejsca garażowego dla nowo pozyskanego sprzętu pożarniczego oraz poprawę warunków socjalnych  dla funkcjonariuszy pełniących służbę w tej jednostce. W 2017 roku opracowano dokumentację projektową. Zaplanowano obiekt o następujących parametrach:
    - kubatura 1500 m3,
    - powierzchnia użytkowa 300 m2,
    - 4 stanowisk garażowych (tym jedno do wykonywania przeglądów).
W 2018 roku rozpoczęto budowę. Zakończenie inwestycji planuje się w 2020 roku. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 2.100 tys. zł. Obecnie wykonano fundamenty pod planowaną rozbudowę.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  88 tys. zł.

     Nadbudowa budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
Celem inwestycji jest wykonanie nadbudowy istniejącego obiektu z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego miejsca dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KW PSP w Gdańsku, z powodu przejęcia jednego pietra przez Pomorski Urząd Wojewódzki z przeznaczeniem na Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dokumentację projektową opracowano w 2014 roku. Zaplanowano nadbudowę o następujących parametrach :
    - kubatura 1800 m3,
    - powierzchnia użytkowa  575,8 m2.
Budowę rozpoczęto w 2017 roku. Planowane zakończenie to 2019 rok. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 4.614 tys. zł. Zaawansowanie prac wynosi 91%. Wykonano nadbudowę budynku. Obecnie trwają prace wykończeniowe.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  1.519 tys. zł,
    - z  budżetu państwa 234 tys. zł ( w tym  184 tys. z budżetu Wojewody Pomorskiego),
    - z Funduszu Wsparcia  PKW  38 tys. zł,
    - od Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, pochodzące z firm ubezpieczeniowych 340 tys. zł.
Łącznie przyznano  2.131 tys. zł.

Opracowanie: KW PSP Gdańsk, Zdjęcia: KM/KP PSP województwa pomorskiego

17-12-2018
INWESTYCJE REMONTOWE
W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM


     Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego w ramach rezerwy celowej z Budżetu Państwa otrzymały łącznie kwotę 3.214.tys. zł, z przeznaczeniem na remonty obiektów budowlanych na rok 2018, w tym:
   - Rezerwa 49:  1.679.tys.zł,
   - Rezerwa 79:  1.535.tys. zł.
     W zakresie przyznanej rezerwy celowej realizowane są łącznie 52 zadania remontowe, w tym 2 w Komendzie Wojewódzkiej PSP oraz 50 zadań w komendach powiatowych/miejskich PSP województwa pomorskiego:
    - KW PSP Gdańsk - 335 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont pomieszczeń biurowych i socjalnych),
    - KP PSP Bytów - 260 tys. zł (remont pomieszczeń biurowych, socjalnych i garaży),
    - KP PSP Chojnice - 300 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont pomieszczeń socjalnych i biurowych),
    - KP PSP Człuchów - 487 tys. zł (naprawa bram garażowych, remont dachu i ścian budynku, remont pomieszczeń biurowych),
    - KM PSP Gdańsk - 280 tys. zł (remont garaży, remont pomieszczeń socjalnych i węzła ciepłowniczego),
    - KM PSP Gdynia - 135 tys. zł (remont placu manewrowego, remont ogrzewania, wyposażenie pomieszczeń socjalnych),
    - KP PSP Kartuzy - 127 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont posadzki w pomieszczeniach warsztatowych, wymiana stolarki okiennej),
    - KP PSP Kościerzyna - 545 tys. zł (wymiana bram garażowych, ogrodzenia placu wraz z bramą wjazdową, remont pomieszczeń socjalno-bytowych w JRG),
    - KP PSP Malbork - 80 tys. zł (remont posadzki w garażu JRG i budynku komendy),
    - KP PSP Puck - 33 tys. zł (remont posadzek, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej),
    - KM PSP Słupsk - 200 tys. zł (remont nawierzchni),
    - KM PSP Sopot - 55 tys. zł (remont pomieszczeń socjalnych i magazynowych),
    - KP PSP Starogard Gdański - 245 tys. zł (remont placu manewrowego, remont pomieszczeń warsztatowych, socjalnych i biurowych, remont monitoringu),
    - KP PSP Sztum - 95 tys. zł (remont pomieszczeń socjalnych, w tym wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej),
    - KP PSP Tczew - 20 tys. zł (remont pomieszczeń biurowych),
    - KP PSP Wejherowo - 17 tys. zł (remont stolarki okiennej, wykonanie sygnalizacji świetlnej otwierania bram).

Opracowanie: KW PSP Gdańsk, Zdjęcia: KM/KP PSP województwa pomorskiego

07-12-2018
Kampania " Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

      W dniu 6 grudnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja pod nazwą "Zarządzanie kryzysowe na straży bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wejherowskiego w okresie grzewczym". Konferencja została zorganizowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej pod nazwą "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Partnerem konferencji była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. W konferencji udział wzięli funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie, przedstawiciele służb, pracownicy powiatowych i gminnych struktur zarządzania kryzysowego z terenu powiatu, przedstawiciele Oddziału Gdańskiego Krajowej Izby Kominiarskiej, przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządcy nieruchomości, oraz inni zaproszeni goście.
      Na spotkaniu przedstawiono główne cele kampanii, statystyki związane z prowadzonymi działaniami ratowniczymi w okresie grzewczym, pożarami w lokalach mieszkalnych, problematykę zatrucia tlenkiem węgla w aspekcie medycznym, oraz obowiązki zarządców i właścicieli w zakresie ochrony przeciwpożarowej obiektów.

Więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć
Materiał Twoje Telewizji Morskiej

05-12-2018
JUŻ SĄ ! - KONKURS KALENDARZOWY PSP 2019

     Informujemy, że komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Szef Obrony Cywilnej Kraju gen. brygadier Leszek Suski ogłasza cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP na 2019 rok.
W tym roku zapraszamy do udziału w następujących konkursach:

INDYWIDUALNY KONKURS INTERNETOWY
Dla tych, którzy lubią szperać w internecie. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-5, do którego można zaangażować rodziców lub opiekunów. Ten konkurs będzie aktywny w marcu, tak więc macie jeszcze chwilę!

KLASOWY KONKURS NA SCENARIUSZ GRY TERENOWEJ
To konkurs, w którym weźmie udział cała klasa (4-8 oraz gimnazja), to świetny pomysł na zaangażowanie poprzez zabawę wszystkich uczniów oraz nauczyciela. W napisaniu scenariusza gry terenowej liczą się wszystkie pomysły i głosy, to praca w zespole oraz możliwość przetestowania gry, którą stworzycie.

INDYWIDUALNY KONKURS PLASTYCZNY ? PROJEKT KARTKI
KARTKA BOŻONARODZENIOWA lub WIELKANOCNA pt. ?Kartka od strażaków?. Jesteś uczniem klas 1-6, lubisz rysować, szkicować, masz zdolności plastyczne? ? ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Stwórz kartkę okolicznościową, którą chciałbyś dostać od strażaka. Jakie elementy na niej powinny się znaleźć, postawisz na klasykę i minimalizm, czy bogactwo szczegółów?

KLASOWY KONKURS NA SPOT FILMOWY
"Pożar w szkole -  znam zasady bezpiecznej ewakuacji". To drugi z konkursów dla całej klasy (4-8 oraz gimnazja). Możecie poczuć się aktorami, scenarzystami, operatorami kamer, a może ktoś z Was stworzy własną muzykę. Praca w zespole przy tym przedsięwzięciu pozwoli Wam poznać swoje zdolności i predyspozycje, a przy okazji będzie materiałem który poruszy kwestie bezpieczeństwa w Waszej szkole.

      Celem wszystkich tych konkursów jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa: na wypadek zagrożenia oraz zdobytej wiedzy o straży pożarnej w Polsce.

     Termin składania prac konkursowych upływa 26 kwietnia 2019 r. Wyłonienie zwycięzców nastąpi do 15 maja 2019 r., a informacja o laureatach zamieszczona zostanie do 20 maja 2019 r. na stronie internetowej www.straz.gov.pl i w mediach społecznościowych oraz w czerwcowym numerze czasopisma "Przegląd Pożarniczy".
Nagrody w formie symbolicznego zaproszenia na wycieczki oraz nagrody rzeczowe  zostaną wręczone przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w szkole laureatów podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2018/2019.

Regulaminy konkursów oraz Karty Zgłoszeniowe zamieszczone są w tabeli poniżej.
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursach!
konkurs_kalendarzowy
Regulamin_klasowego_konkursu_na_scenariusz_gry_terenowej_
dla_uczniów_klas_4-8_i_gimnazjów
Regulamin_klasowego_konkursu_na_spot_filmowy_Pożar _w_szkole_znam_zasady_bezpiecznej_ewakuacji_dla_uczniów_
klas_4-8_i_gimnazjów
Regulamin_klasowego_konkursu_na_spot_filmowy_Pożar__w_szkole_
znam_zasady_bezpiecznej_ewakuacji_dla_uczniów_klas_4-8_i_gimnazjów


19-11-2018
KW PSP GDAŃSK - UROCZYSTA ZBIÓRKA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

     16 listopada 2018 roku w jednostce ratowniczo - gaśniczej nr 6  na ul. Jabłonowej w Gdańsku odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
     150 strażaków odebrało z rąk wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka oraz  pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego awanse oraz nagrody finansowe.

Czytaj też: PUW Gdańsk - Strażacy świętują 100 - lecie odzyskania niepodległości

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Płusa, Zdjęcia: PUW Gdańsk

więcej zdjęć patrz: http://www.straz.gda.pl/aktualnosci/wydarzenia/kw-psp/aktualnosci-2018/875-uroczysty-zbiorka-z-okazji-100-rocznicy-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci

19-11-2018
 UROCZYSTA ZBIÓRKA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


    W dniu 15 listopada 2018  r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    Podczas uroczystości Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w asyście Zastępców przyjął ślubowanie od nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy, oraz podziękował strażakom, pracownikom cywilnym komendy za służbę oraz pogratulował wzorowej postawy podczas wypełniania obowiązków służbowych.
więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


09-11-2018
Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków  "Florian", Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ  - Solidarność".

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto - od 1 stycznia 2020 r.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Opracowanie, zdjęcie: MSWiA.

02-11-2018
W dniu 26.10.2018 r. w Malborku odbyły się Mistrzostwa w Halową Piłkę Nożną "O  Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej". W zawodach uczestniczyło 14 reprezentacji KP i KM PSP z całego województwa. Nasza reprezentacja przystąpiła do rozgrywek broniąc mistrzowski tytuł zdobyty w zeszłym roku. Po zaciekłych rozgrywkach mecz finałowy rozegrany został miedzy naszą Komendą a Komendą Miejską PSP w Gdyni. Celem wyłonienia zwycięzcy konieczne było przystąpienie do rzutów karnych. Po bardzo zaciętym pojedynku, w 12 serii rzutów karnych po raz drugi broniąc tytuł zostaliśmy "Mistrzami Województwa Pomorskiego w Halowej Piłce Nożnej". Drugie miejsce zajęła reprezentacja Komendy Miejskiej PSP z Gdyni a trzecie miejsce zajęła reprezentacja Komendy Powiatowej z Bytowa.

Reprezentacja Komendy wystąpiła w następującym składzie:
   
  1. st. kpt. Marek Kąkol - Kierownik drużynyst.
  2. bryg. Grzegorz Kmiecik
  3. kpt. Jakub Narloch
  4. mł. kpt. Bartłomiej Siemczyk
  5. mł. asp. Sebastian Staroszczyk
  6. ogn. Dawid Kwiatkowski
  7. st. sekc. Robert Żółtowski
  8. sekc. Patryk Proń
  9. sekc. Damian Bladowski
  10. st. str. Krzysztof Cirocki

Aktualności: 1...891011121314...59