30-04-2020

28-04-2020
KOMPANIA HEWELIUSZ ZAKOŃCZYŁA DZIAŁANIA W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

     W niedzielę, 26 kwietnia 2020 roku, pomorska Kompania Gaśnicza Heweliusz zakończyła działania na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po godzinie 15 rozpoczęto zwijanie ostatnich odcinków wężowych. Wszystkie założenia i zadania zostały wykonane.
     Znakomicie spisali się zarówno strażacy jak i sprzęt którym dysponują. Przy nieocenionym wsparciu z powietrza samolotów i śmigłowców, a także z lądu - wojsko, miejscowa ludność i leśnicy; udało się zwalczyć ostatnie ogniska pożaru w Lasku Wroceńskim. Znakomicie układała się współpraca ze strażakami z całego kraju. Sprawdziły się także założenia i rozwiązania z zakresu taktyki działań gaśniczych oraz wykorzystania sprzętu. W niedzielne późne popołudnie odbyła się ostatnia odprawa pomorskiego zgrupowania. Pomimo zmęczenia na twarzach ratowników malowało się zadowolenie wynikające z dobrze wykonanej pracy oraz perspektywy powrotu.
     Podlasie pożegnało pomorskiego Heweliusza wracającego w komplecie do jednostek macierzystych. Mieszkańcy licznie wychodzili przed swoje posesje machając "naszym" strażakom i nagrywając przejazd kolumny wozów zmierzającej na zachód. Rankiem 27 kwietnia wszyscy strażacy wchodzący w skład zgrupowania dotarli do swoich domów i stęsknionych rodzin. Około godziny 04:30 powracających z Podlasia strażaków przywitał Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Socha, razem ze swoim zastępcą st. bryg. Tomaszem Siemiętowskim.

Opracowanie: mł. asp. Piotr Basarab - KM PSP Słupsk, st. kpt. Karina Stankowska - KW PSP Gdańsk
Zdjęcia: Łuksza Rutkowski - Fotografia Ratownicza, Zespół KG PSP.

23-04-2020
POMORSCY STRAŻACY Z RUSZYLI Z POMOCĄ BIEBRZAŃSKIEMU PARKOWI NARODOWEMU

     75 strażaków z województwa pomorskiego wyruszyło w nocy z pomocą Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu. Dzisiaj po północy 22 samochody będące w strukturach Kompanii Gaśniczej Heweliusz wyjechały pomagać w akcji gaśniczej nad Biebrzą.
     Grupą dowodzi st. kpt. Grzegorz Falkowski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Słupsku. Kompania Gaśnicza Heweliusz wchodzi w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta  Głównego PSP. Kompania dysponuje średnimi i ciężkimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi z napędem terenowym, wyposażonymi w pompy, działka, duże zbiorniki przenośne na wodę oraz pełen przekrój armatury wodnej. Strażacy zabrali ze sobą podręczny sprzęt gaśniczy, taki jak tłumice i łopaty, które  z pewnością w Biebrzańskim Parku Narodowym będą przydatne. Dodatkowo plutony będące w kompanii Heweliusz wspierają samochody rozpoznawczo-ratownicze z przyczepami wężowymi, na których są dodatkowe zbiorniki, pomy i osprzęt. W pomorskiej grupie udział bierze też ciężki samochód kwatermistrzowski, który zabezpiecza strażaków w sprzęt logistyczny; czyli wyżywienie, środki ochrony osobistej, w tym maski i płyny dezynfekujące, łóżka polowe itp. Miejscem docelowym pomorskich strażaków jest Goniądz w województwie podlaskim. Strażaków czeka walka z żywiołem w trudno dostępnych i często bagnistych terenach.

Opracowanie: st. kpt. Karina Stankowska ? KW PSP w Gdańsku
Zdjęcia: Zespół prasowy KG PSP, KW PSP Gdańsk, KP PSP w Nowym Dworze Gdańskim

09-04-2020

09-04-2020

07-04-2020
ZADBAJ O SIEBIE I SWOICH BLISKICH W CZASIE PANDEMII -
PORADY PSYCHOLOGA