26-10-2017
Inauguracja programu edukacyjnego "Bezpieczne życie"

W dniach 19.10.2017 oraz 26.10.2017 roku na terenie trzech gmin powiatu wejherowskiego tj. Gminy Wejherowo, gminy Choczewo i gminy Gniewino odbyła się inauguracja kolejnej edycji programu edukacyjnego "Bezpieczne życie" przeznaczonego dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

W roku szkolnym 2017/2018 programem edukacyjnym objęto łącznie 595 uczniów  i 32 nauczycieli z następujących szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie trzech gmin wiejskich powiatu wejherowskiego:
  • gm. Wejherowo - szkoły podstawowe w miejscowościach: Nowy Dwór Wejherowski, Gościcino, Gowino, Orle, Bolszewo, Góra,
  • gm. Choczewo - szkoły podstawowe w miejscowościach: Choczewo, Ciekocino,
  • gm. Gniewino - szkoły podstawowe w miejscowościach: Gniewino, Kostkowo.
Materiały edukacyjne dla dzieci uczestniczących w programie edukacyjnym "Bezpieczne Życie", niezbędne do realizacji programu, które otrzymano z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zostały przekazane jak co roku koordynatorom gminnym ds. realizacji programu w celu przekazania ich dyrektorom szkół podstawowych biorących udział w programie.

Galeria zdjęć

20-10-2017
Uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego dla Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie oraz ślubowanie klas I z Edukacją pożarniczą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.

W dniu 20.10.2017 roku w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyło się uroczyste przekazanie przez Starostę powiatu wejherowskiego p. Gabrielę Lisius sprzętu ratowniczego Komendzie Powiatowej PSP w Wejherowie. Na uroczystości podpisano również list intencyjny w sprawie przekazania gruntów pod budowę nowej siedziby jednostki ratowniczo - gaśniczej nr 2 w Rumi.

Przekazany sprzęt w postaci 1 kompletu sprzętu do ratownictwa wysokościowego, 4 kompletów ubrań do pracy w wodzie oraz agregatu oddymiającego z funkcją generatora piany lekkiej trafi do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie. Wartość przekazanego sprzętu to :
  • Trójnóg ratowniczy z osprzętem - 5000 zł,
  • Ubrania do pracy w wodzie - 10 800 zł  (w tym środki WFOŚIGW w Gdańsku - 5830 zł)
  • Agregat oddymiający   - 20 000 zł, (w tym środki WFOŚIGW w Gdańsku - 10 000  zł)
Dodatkowo Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie otrzymała wsparcie w wysokości 25 000 PLN na zakup odzieży specjalnej oraz 15830 zł na bieżące funkcjonowanie komendy.
Łącznie Komenda ze Starostwa Powiatowego otrzymała wsparcie w kwocie - 60 800 zł, a z  WFOŚIGW w Gdańsku - 15830 zł.
Na uroczystość przekazania sprzętu ratowniczego przybyli Starosta wejherowski p. Gabriela Lisius, członkowie Rady Powiatu wejherowskiego, Burmistrz miasta Rumia, przewodniczący rady miasta Rumia, Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st.bryg. Piotr Socha, Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie - bryg. Jacek Niewęgłowski, Z-a Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie - st.kpt. Waldemar  Lewandowski, Z-a Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie bryg. Grzegorz Kmiecik   i inni zaproszeni goście.

Uroczystość przekazania sprzętu poprzedzona była ślubowaniem pierwszej klasy sportowej oraz awansów uczniowskich klas II z  profilem Edukacji pożarniczej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie.

Galeria zdjęć

16-10-2017
WOJEWÓDZKIE ĆWICZENIA RATOWNICZE "GNIEWINO 2017"

       W dniu 10.10.2017 r. na terenie powiatu wejherowskiego przeprowadzone zostały wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "Gniewino 2017".  Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie, Komenda Powiatowa PSP w Lęborku przy współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku. Ćwiczenia zostały podzielone na 4 części:
  • epizod I - "gaśniczy" - przeprowadzony został na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Rybno Nadleśnictwa Wejherowo, w pobliżu miejscowości Warszkowo. Scenariusz ćwiczenia zakładał pożar terenów leśnych na dużej powierzchni. Pierwsze działania gaśnicze podjęły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego i służby leśne z Nadleśnictwa Wejherowo. Ze względu na pozorowany rozwój pożaru do działań gaśniczych zadysponowana została Kompania Gaśnicza ARTUS.
  • epizod II - "poszukiwawczo - ratowniczy" - przeprowadzony został na terenie Kopalni Kruszywa Topaz w Tadzinie oraz kompleksu leśnego Leśnictwa Mierzyno Nadleśnictwa Choczewo. Scenariusz ćwiczenia zakładał udzielenia pomocy osobie zasypanej pod ziemią, osobie uwięzionej na  gruzowisku, oraz poszukiwania osób zaginionych na terenie Kopalni i otaczających terenach leśnych. Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Gdańska, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie i ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego.
  • epizod III - "wysokościowy" - przeprowadzony został na obiekcie Wieży Widowiskowej "Kaszubskie Oko" w Gniewinie. Scenariusz ćwiczenia zakładał uwięzienie osób na wysokości i w szybie windowym.  Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiatu wejherowskiego, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Gdyni i Słupska.

  • epizod IV - "techniczny" - przeprowadzony został na terenie drogi gminnej w miejscowości Opalino. Scenariusz ćwiczenia zakładał wypadek drogowy autobusu i pojazdu osobowego.  Przewidziano 6 osób poszkodowanych, w tym dwie osoby uwięzione w aucie osobowym, który przygniótł autobus. Działania powadziły zastępy straży pożarnej z terenu powiaty wejherowskiego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Tczewa, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie i ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pozorację do ćwiczenia wykonała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Gdańska.

    Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do działań ratowniczych podczas zdarzeń wymagających użycia grup specjalistycznych oraz Kompani Gaśniczej Artus, a także sprawdzenie współpracy w ramach prowadzonych działań z innymi podmiotami.
     W przygotowanie, udział w ćwiczeniach oraz ocenę przebiegu poszczególnych epizodów wzięło udział ponad 200 strażaków, i przedstawicieli służb i instytucji współpracujących podczas realnych działań ratowniczych wykorzystując ponad 50 pojazdów.
      Ćwiczenia wizytował Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Komoszyński wraz z Zastępcą st. bryg. Piotrem Socha.

więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć28-09-2017
Podziękowanie za prowadzenie działań ratowniczych po nawałnicy w miejscowości Garczyn.28-09-2017
             Rozpoczęła się astronomiczna jesień, wieczory  i noce stają się chłodniejsze, w związku z czym zaczynamy dogrzewać nasze domy i mieszkania. Wzorem lat ubiegłych Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie rusza z  kampanią społeczną "Czad i ogień. Obudź czujność". Kampania ma na celu zwiększenie świadomości obywateli na temat zagrożeń jakie za sobą niosą pożary, oraz tlenek węgla zwany "czadem - cichym zabójcą". Sezon grzewczy, gdy ogrzewamy własne domy i mieszkania, oraz nadchodzący okres świąteczny jest czasem gdy dochodzi do większej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Jest to okres gdzie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo nie tylko własne i najbliższych, ale również osób mieszkających w sąsiedztwie. Kampania ma na celu przybliżenie zagadnień mających wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w przypadku powstania pożaru, jak również jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla poprzez znajomość podstawowych zasad:
- co zrobić gdy zauważy się pożar,
- jak prawidłowo poinformować służby ratownicze,
- co można zrobić do czasu przyjazdu straży pożarnej,
- jak prawidłowo zachować się podczas pożaru,
- jak bezpiecznie przeprowadzić ewakuację,
- gdy jest to możliwe jak bezpiecznie podjąć działania gaśnicze,
- czy warto wyposażyć mieszkanie lub dom w czujki dymu, tlenku węgla, gazu oraz w gaśnice,
- co to jest tlenek węgla i dlaczego jest tak bardzo groźny,
- co jest główną przyczyną zaczadzeń,
- jak się ustrzec zatrucia czadem,
- jak sprawić by nadchodzące święta były dla nas bezpieczne.


Więcej materiałów dostępnych jest na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie: http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

27-09-2017
Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze jednostek OSP - 2017

         W dniu 23.09.2017 na stadionie MOSiR w Rumi przeprowadzono X Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których wzięło udział 15 męskich drużyn pożarniczych oraz 6 kobiecych drużyn pożarniczych.

Zawody rozegrane zostały w 2 konkurencjach:
- sztafeta pożarnicza 7 x 50 m
- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Klasyfikacja końcowa po rozegraniu konkurencji przedstawia się następująco.

Kategoria  Kobiece drużyny pożarnicze  Grupa C

1.    Miejsce - OSP KDP  Opalino - 113,3
2.    Miejsce - OSP KDP  Kostkowo - 133,5
3.    Miejsce - OSP KDP Rybno - 134,3
4.    Miejsce - OSP KDP Bożepole Wielkie - 144,4
5.    Miejsce - OSP KDP Klasa pożarnicza ZSP 3 - 157,7
6.    Miejsce - OSP KDP Gościcino - 212,0

Kategoria Męskie drużyny pożarnicze - - Grupa A

1. Miejsce - OSP Nadole - 92,2
2. Miejsce - OSP Kielno - 106,5
3. Miejsce - OSP Kostkowo - 108,5
4. Miejsce - OSP Bojano - 109,1
5. Miejsce - OSP Luzino- 112,0
6. Miejsce - OSP Rumia - Reda - 113,2
7. Miejsce - OSP Bolszewo - 117,3
8. Miejsce - OSP Choczewo - 119,0
9.  Miejsce - OSP Łęczyce - 121,5
10. Miejsce - OSP Strzepcz - 126,1
11. Miejsce - OSP Bożepole Wielkie - 127,4
12. Miejsce - OSP Szemud - 138,4
13. Miejsce - OSP Orle - 139,0
14. Miejsce - OSP Wejherowo - 139,2
15. Miejsce - OSP Linia -155,5

      Dodatkowo podczas zawodów rozegrane zostały dwie konkurencje nie brane pod uwagę w klasyfikacji generalnej:
- ćwiczenie musztry
- drużynowe przeciąganie liny.
        W ćwiczeniu musztry udział wzięło 20 drużyn, z czego bezbłędnie musztrę wykonały zawodnicy z jednostek OSP Orle, Nadole, Strzepcz i Reda.
     Konkurencję przeciągania liny rozegrano w dwóch kategoriach: Męskich drużyn Pożarniczych i Kobiecych drużyn pożarniczych. W kategorii mężczyzn zwyciężyła reprezentacja jednostki OSP ze Strzepcza, w kategorii kobiet reprezentacja jednostki OSP z Kostkowa.
       Wszystkie drużyny za zajęte miejsca otrzymały pamiątkowe dyplomy. Za pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach drużyny otrzymały puchary. Za pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej drużyny otrzymały nagrody pieniężne przeznaczone na zakup sprzętu pożarniczego dla swoich jednostek. 

Zawody swoją obecnością zaszczycili:
1.    Pani Gabriela Lisius - Starosta Wejherowski
2.     Michał Pasieczny Burmistrz Rumi
3.     Halina Grzeszczuk Zastępca Burmistrza Redy
4.     Hanna Janiak Sekretarz Miasta Redy
5.     Bogusława Engelbrecht Wójt Gminy Linia
6.    dh Mirosław    Józefowicz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie
7.    Prezesi, Naczelnicy i przedstawiciele władz jednostek OSP z terenu powiatu wejherowskiego.

     
Zawody odbyły się w miłej sportowej atmosferze, oraz były okazją do spotkania się druhen i druhów z jednostek OSP z całego powiatu wejherowskiego. Wszystkim dziękujemy za przybycie, sportową rywalizację i gratulujemy zajętych miejsc.

więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć

23-08-2017
APEL
Polskiego Czerwonego Krzyża

o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku burz i nawałnic,
które przeszły przez woj. pomorskie.

Apel Polskiego Czerwonego Krzyża


10-08-2017
Wyróżnienie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 9 sierpnia 2017 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały wręczone nagrody oraz dyplomy dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którzy wykazali się wyjątkową postawą oraz zachowaniem. Wyróżnienia zostały wręczone przez Jarosława Zielińskiego - sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Otrzymali je między innymi trzej strażacy PSP, którzy w czasie wolnym od służby zachowali się zgodnie ze złożonym ślubowaniem i przyczynili się do uratowania życia oraz mienia. Jednym w wyróżnionych został sekc. Arkadiusz Miotk - młodszy ratownik JRG 1 w Wejherowie, który 2 maja 2017 r. w Rumi włączył się do akcji ratowniczej prowadzonej przez funkcjonariuszy Policji.
W trakcie pożaru wyniósł z budynku butlę z gazem propan-butan oraz wyłączył zasilanie w energię elektryczną. Uratował też mienie o znacznej wartości, wynosząc je z domu objętego pożarem.
W zdarzeniu bardzo duży udział mieli także dwaj policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, który wraz z sekc. Arkadiuszem Miotk podjęli działania w celu uratowania osób zagrożonych.
Ich postawa i odwaga zostały wyróżnione Dyplomem Komendanta Głównego PSP. Wręczenia dyplomów dokonał gen. brygadier Leszek Suski podczas spotkania w ministerstwie.

09-08-2017
Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - Gniewino 2017.
W dniach 31.07.2017 - 5.08.2017 w Gniewinie zorganizowany został obóz dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Gniewino. W obozie uczestniczyło 90 osób w tym 78 dzieci oraz kadra szkoleniowa i opiekunowie. W ramach obozu uczestniczy zostali zapoznani z specyfiką służby w straży pożarnej. Program obozu obejmował zajęcia z etyki pożarniczej, taktyki pożarniczej, musztry oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Obóz został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zadania publicznego pn.: " Przygotowanie Jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo - gaśniczych".
W ramach kampani "Kręci mnie bezpieczeństwo"organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie Zastępcy Komendanta powiatowego PSP w Wejherowie  bryg. Grzegorza Kmiecika z uczestnikami obozu. Poruszone zostały tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem osób szczególnie w okresie wakacyjnym. Bryg. Grzegorz Kmiecik złożył podziękowania uczestnikom obozu za postawę i chęć pogłębiania wiedzy z zakresu pożarnictwa jak również wyraził  uznanie dla organizatorów  za podjętą inicjatywę zorganizowania takiego przedsięwzięcia.

02-08-2017
Praktyki Studenckie SGSP
W miesiącu lipcu br. w Jednostkach Ratowniczo - Gaśniczych nr 1 i 2 oraz wydziałach i sekcjach Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie czterech podchorążych III roku studiów inżynierskich Szkoły Głównej Służby Pożarniczej odbyło praktyki studenckie, które miały przygotować ich do pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
Zakres praktyk obejmował zdobycie wiedzy praktycznej w poszczególnych sekcjach i wydziałach Komendy Powiatowej jak również zdobycie doświadczenia poprzez czynny udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych pełniąc służbę w podziale bojowym w jednostkach ratowniczo - gaśniczych.

Aktualności: 123456...43