30-06-2009
W dn. 30.06.2009 w tut. komendzie odbyło się pożegnanie przechodzącego w stan spoczynku asp. Marka Ruc - Dowódcy sekcji, którzy służbę w pożarnictwie zaczął w 1985r. Pierwsze szlify pożarnicze zdobywał w Zawodowej Straży Pożarnej zabezpieczającej budowę Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu, by znależć się w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Do chwili obecnej wykonywał szereg odpowiedzialnych zadań na stanowiskach dowódczych w podziale bojowym, ostatnio w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1
w Wejherowie. W trakcie uroczystości pożegania st.kpt. Andrzej Papke  - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie w obecności funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy podziękował asp. Markowi Ruc za długoletnią, ofiarną i pełną zaangażowania służbę oraz narażanie zdrowia i życia dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wejherowskiego. Życząc spokoju na zasłużonej emeryturze, dużo zdrowia i jak najmniej stresów Komendant Powiatowy PSP stwierdził także, że ma nadzieję, iż asp. Marek Ruc będzie nadal wykorzystywał posiadane kwalifilkacje zawodowe i doświadczenie w społecznej służbie w ochronie przeciwpożarowej.

       ...Życzymy Tobie Marku wszystkiego najlepszego na nowym etapie życia.... 

30-06-2009
W dniach 21 czerwca do 28 czerwca zorganizowana została po raz pierwszy przez Komisję Zakładową NSZZ Solidarność przy KP PSP w Wejherowie wycieczka rodzinna  dla strażaków. Bazą noclegową był pięknie położony Karpacz. Program wycieczki zapewnił uczestnikom ogrom wrażeń związanych z zwiedzaniem zabytków dolnego śląska jak i  wybranych miejsc w Czechach. Do największych atrakcji można zaliczyć:
 •   Zwiedzenie Pragi
 •   Wycieczka po skalnym mieście w Czechach - Teplicko-Adrszpaskie Skały
 •   Zwiedzanie ogrodu Zoologicznego w Czachach - Dvůr Králové ZOO
 •   Sztolnia w Kowarach - niegdyś miejsce wydobywania uranu
 •   Park miniatur zabytków dolnego Śląska
 •   Zamek w Książu - trzeci co do wielkości zamek w Polsce
 •   Palmiarnia w Książu
 •   Zamek Bolków
 •   Wejście na Śnieżkę
 •   Parada zabytkowych pojazdów pożarniczych w Karpaczu
Niezapomniane chwile zostały uwiecznione na ponad 1500 zdjęć. Z historią zapoznawali nas przewodnicy, którzy dotrzymywali nam towarzystwa w Pradze, Skalnym Mieście (Teplicko-Adrszpaskie Skały) , Zamku Książ oraz Palmiarni. Zapraszamy do galerii gdzie można zobaczyć wybrane zdjęcia z wycieczki.

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w KPPSP w Wejherowie składa serdeczne podziękowanie Kol. Andrzejowi Bornowskiemu  za inicjatywę, pomysł i organizację wycieczki, pierwszej w historii tut. komendy, tak udanej i dostarczającej wielu niezapomnianych przeżyć dla jej uczestników.  Mamy nadzieję, że uda się zorganizować podobny wyjazd w roku przyszłym. Dziękujemy także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wycieczki.    

  Zenon Frankowski - Wiceprzewodniczący KZ


24-06-2009
W dn. 22.06.2009 st.kpt. Andrzej Papke - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie uczestniczył w uroczystości  nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Zbigniew Sosnowski  Podsekretarz Stanu w MSWiA, nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz - Komendant Główny PSP,  Roman Zaborowski - Wojewoda Pomorski, bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, a także wiele innych znamienitych osób. Dokonano także otwarcia nowej strażnicy stanowiącej siedzibę Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej. Budowa nowej strażnicy trwała aż 9 lat, co wydaje się okresem bardzo długim w porównaniu z  trwającą dwa lata budową strażnicy dla JRG nr 1 w Wejherowie przy ul. Tartacznej, która jest obiektem większym od strażnicy KPPSP w Nowym Dworze Gdańskim. Chyba szczęście nam sprzyja...  Gratulujemy kolegom i koleżankom pełniącym służbę w KPPSP Nowy Dwór Gdański nowego, dobrze  wyposażonego obiektu, który pozwoli w pełni profesjonalnie wykonywać zadania służbowe.
Życzymy wszystkim strażakom dalszych sukcesów w służbie oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

17-06-2009
W dniu 10.06.2009r w Bytowie odbyły się III Mistrzostwa województwa Pomorskiego w sporcie pożarniczym. Nasza reprezentacja zajęła nieoficjalnie 6 miejsce na 17 startujących drużyn. Skład drużyn w rozbiciu na poszczególne konkurencje przedstawiał się następująco:
 • Ćwiczenie bojowe:
 1. asp.Szturgulewski Mariusz
 2. st.str. Szreder Łukasz
 3. sekc.Kamiński Marek
 4. str.Lesner Dariusz
 5. mł.kpt.Konkol Marek
 6. sekc.Wojciechowski Karol
 7. st.str.Leśnik Radosław
 • 100 metrowy tor przeszkód
 1. asp.Szturgulewski Mariusz
 2. str.Lesner Dariusz
 3. sekc.Kamiński Marek
 4. mł.kpt.Konkol Marek
 5. st.str.Leśnik Radosław
 6. sekc.Kaczmarek Łukasz
Drużynę do zawodów przygotowywał trener asp.Leszek Zelewski pod kierownictwem st.kpt. Jarosława Szredera

....gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

05-06-2009

                              Dzień Strażaka 2009

 

W dniu 29.05.2009 w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyły się uroczystości obchodów powiatowych "Dnia Strażaka", w trakcie których nastąpiła uroczystość wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów w stopniach służbowych funkcjonariuszom tut. Komendy i strażakom - ochotnikom z jednostek OSP z terenu powiatu. Ponadto w trakcie uroczystości przekazano do tut. Komendy i poświęcono nowy samochód ciężki - podnośnik hydrauliczny o wysięgu 40 m "Volvo" i dwa lekkie samochody ratowniczo - rozpoznawcze "Nissan Pickup". Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Jerzy Budnik - Poseł na Sejm RP, bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Starosta i Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego, członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Przewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu, Ks. Dziekan Tadeusz Reszka, Komendanci PSP z Gdyni i Pucka, Prezydent Miasta Wejherowo, Burmistrz Miasta Rumia, wójtowie gmin z terenu powiatu, prezesi i naczelnicy jednostek OSP włączonych do KSRG i jednostek spoza systemu,  członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, komendanci i szefowie powiatowych służb, inspekcji i straży. Uroczystości prowadzonej zgodnie z ceremoniałem pożarniczym przewodził st.kpt. Andrzej Papke -Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie.

Wcześniej w  dniu 5.05.2009 w trakcie uroczystości obchodów wojewódzkich - Dnia Strażaka  - wyróżniono strażaków tut. Komendy:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązowe odznaki  "Za Zasługi dla Ochrony Ppoż."

- kpt. Mirosław Józefowicz

- asp.sztab. Piotr Kliński

- st.asp. Maciej Kuczera

- asp. Piotr Arendt

- st.ogn. Wiesław Proń

- mł.ogn. Stanisław Żywicki    

Komendant Główny PSP wyróżnił okolicznościowym dyplomem:

            - st.ogn. Józef Pokrywka

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe - starszego kapitana:

            - kpt. Tomasz Kołakowski

            - kpt. Leszek Wittbrodt.

W dn. 29.05.2009 wyróżniono strażaków - Prezydium zarządu Głównego ZOSP RP i Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku przyznało medale:

- dh Teofil Draws - Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza

- dh Zygmunt Labuda - złoty znak Związku OSP

- dh Jan Szwaba - złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Grzegorz Gaszta - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Przemysław Pallubicki "srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"- dh Jacek Michałowski - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Waldemar Lewandowski - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Karol Szymański - srebrny medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

- dh Krystian Drywa -  brązowy medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

   Komendant Główny PSP rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie aspirantów  -  stopień aspiranta:

- mł.asp. Zbigniew Dorawa

- mł.asp. Franciszek Furman

- mł.asp. Jerzy Sawoniuk

- mł.asp. Mariusz Szturgulewski.

Pomorski Komendant Wojewódzki PSP rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerów - ogniomistrza:

- mł.ogn. Wojciech Miler

- mł.ogn. Stanisław Żywicki

- mł.ogn. Szymon Błażejczak

- mł.ogn. Roman Drywa

- mł.ogn. Sławomir Drewniak

- mł.ogn. Roman Hallmann 

młodszego ogniomistrza:

- st.sekc. Karol Cybulski

- st.sekc. Sławomir Kowalski     

starszego sekcyjnego:

- sekc. Rafał Maszota

- sekc. Daniel Ruszewski

Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie szeregowych - starszego strażaka:

- str. Radosław Leśnik

- str. Wojciech Brzeski

- str. Dawid Kwiatkowski

Komendant Główny PSP i Pomorski Komendant Wojewódzki PSP przyznali nagrody okolicznościowe wyróżniającym się strażakom tut. Komendy:

- mł.kpt. Waldemar Lewandowski

- st.kpt. Andrzej Papke

- bryg. Piotr Ściebura

- st.asp. Jarosław Dargacz

- st.ogn. Ireneusz Kosiróg 

Starosta powiatu Wejherowskiego przyznał nagrody okolicznościowe wyróżniającym się strażakom tut. Komendy:

- bryg. Piotr Ściebura

- st.kpt. Stanisław Baranowski

- st.kpt. Leszek Witbrodt

- st.kpt. Tomasz Kołakowski

- kpt. Mirosław Józefowicz

- st.asp. Ryszard Szczepański

- asp. Bogusław Browarczyk

- st.ogn. Jarosław Górski

- st.ogn. Andrzej Gruba

- ogn. Stanisław Żywicki

Starosta Powiatu Wejherowskiego na wniosek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie wyróżnił za profesjonalizm w działaniach ratowniczych w roku 2008 jednostki OSP;

- OSP Zbychowo

- OSP Kostkowo

Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie wyróżnili czterech strażaków - ochotników za działalność w roku 2008:

- dh Jan Schulz

- dh Krzysztof Cudnik

- dh Jerzy Szymański

- dh Wiesław Kornacki

Komendant Powiatowy PSP wręczył okolicznościowe upominki osobom, które przyczyniły się do pozyskania i zakupienia samochodów pożarniczych:

- bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP

- Józef Reszke - Starosta Powiatu Wejherowskiego

-  Krzysztof Hildebrandt - Prezydent Miasta Wejherowo

- Witold Reclaf - Przewodniczący Rady Miasta w Rumi

- Elżbieta Rogala -Kończak - Burmistrz Miasta  Rumia

- Grzegorz Gaszta -Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego

- Stanisław Wicki - Członek Zarządu Powiatu

- Dariusz Kaczmarski - Członek Zarządu Powiatu

- Jerzy Budnik - Poseł na Sejm RP

- Ks. Dziekan Tadeusz Reszka

Dane taktyczno - techniczne nowych samochodów pożarniczych: 

1/ samochód ciężki  - podnośnik hydrauliczny PMT 40 o wysięgu 40m "Volvo" do prowadzenia akcji gaśniczych, ratowniczych i obserwacyjnych, masa 22.200 kg,  liczba miejsc - 3, moc silnika 300kW, długość- 11,60 m, szerokość - 2,50 m, wysokość - 3,50 m, wysięgnik z koszem ratowniczym o udźwigu 365 kg z działkiem wodnym do podłączenia prądownicy wodnej  i podania prądu gaśniczego wody lub piany gaśniczej o wydajności 1600 l/min, specjalna odkładana kładka przeznaczona do wchodzenia z okien i balkonów, urządzenie do porozumiewania się między operatorem i załogą kosza ratowniczego, kosz przystosowany do mocowania rękawa ewakuacyjnego, lampa szperacz w koszu, gniazdo 220V do podłączenia urządzeń elektrycznych np. najaśnic, wiatromierz, maksymalny wysięg poziomy - 21m, maksymalny czas sprawiania -187 s,  podest roboczy wyposażony w stelaż i nosze ratownicze z możliwością montowania na koszu i przewożenia w skrytce zabudowy dla noszy, instalacja zraszaczowa pod podłogą podestu ruchomego, wzdłuż wysięgnika poprowadzony pion wodny zapewniający dostarczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem do działka wodno - pianowego na koszu,   producent - Firma "Bumar" w Koszalinie. Koszt pojazdu - 1.590 tyś zł, w tym z KWPSP w Gdańsku 949 tyś zł, miasto Wejherowo - 250 tyś zł, Starostwo Powiatowe - 150 tyś zł, miasto Rumia -100 tyś zł, tut. Komenda - 91 tyś zł.

2/  dwa samochody lekkie ratowniczo - rozpoznawcze z napędem terenowym 4x4   - Nissan - pickup , podwójna kabina ze skrzynią ładunkową, 4 drzwiowy, 5 osobowy, silnik o poj. 2,5 l z turbodoładowaniem, ABS, wspomaganie kierownicy, hak holowniczy, przednie światła przeciwmgielne, wciągarka elektryczna na przednim zderzaku, wyprowadzone zasilanie elektryczne dla latarek strażackich, radiotelefonu oraz oświetlenia terenu akcji lampą typu "szperacz",  moc  133 KM, masa całkowita 2860 kg, maks. ładowność 1080 kg. Koszt pojazdów - 170 tyś zł, w tym 100 tyś zł miasto Rumia, 70 tyś zł KWPSP w Gdańsku.     


19-05-2009
W dniu 15 maja 2009r na zaopatrzenie emerytalne odszedł  ogn.Henryk Klepin - operator sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Wejherowie. Służbę w tutejszej komendzie rozpoczął 16 lutego 1990 roku jako pomocnik przodownika roty. W okresie służby przechodził kolejne szczeble kariery zawodowej. Dał się poznać jako dobry strażak i kolega na którego można było liczyć w każdej sytuacji. Jego odejście spwodowane było nieszczęśliwym wypadkiem, który uniemożliwił mu dalsze pełnienie służby. Życzymy naszemu koledze powrotu do zdrowia i dziękujemy za lata wspólnej służby.

.                      .                                                                             .........strażacy

13-05-2009
Jak co roku w Jednostce ratowniczo-gaśniczej nr1 w Wejherowie i nr 2 w Rumi odbywają się  ćwiczenia na obiektach. Ćwiczenia te realizowane są w ramach doskonalenia  zawodowego. Celem ćwiczeń jest zapoznawanie strażaków - ratowników z infrastrukturą obiektów , oraz mogącymi występować trudnościami podczas działań. W ramach ćwiczeń sprawdzane są też możliwości taktyczno-techniczne sprzętu nowo wprowadzonego na wyposażenie jednostek. Ćwiczenia odbywają się na obiektach w których w przypadku powstania realnego zagrożenia działania straży pożarnej muszą być poprowadzone w sposób gwarantujący zminimalizowanie strat zarówno w ludziach jak i mieniu. Ćwiczenia przeprowadzane są na obiektach takich jak:
 1. domy pomocy społecznej
 2. budynki wysokie
 3. wielkopowierzchniowe obiekty handlowe
W galerii umieszczono wybrane  zdjęcia z tegorocznych ćwiczeń. Zapraszamy.

12-05-2009
W dn. 26.04.2009 w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbył się egzamin końcowy na kursie podstawowym strażaków OSP prowadzonym w formie szkolenia jednoetapowego.
Kurs rozpoczęło 64 strażaków w dn. 13.03.2009, a ukończyło 33 strażaków. Egzamin przeprowadziła komisja  powołana rozkazem Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w  składzie: st.kpt. Jacek Nowak, kpt. Mirosław Józefowicz, st.asp. Zenon Frankowski, st.asp. Maciej Kuczera i asp. Stanisław Brzozowski, przy pomocy podoficerów pełniących służbę w tym dniu. Oceny bardzo dobre otrzymali strażacy: dh Grzegorz Kieliński - OSP Strzepcz, dh Arkadiusz Czoska - OSP Szemud, dh Janusz Konkol - OSP Łebno, dh Michał Boike - OSP Bożepole, dh Jędrzej Stasiuk - OSP Strzepcz, dh Maciej Chrapkowski - OSP Reda, dh Paweł Chrapkowski - OSP Reda, dh Marcin Jóskowski - OSP Góra, dh Błażej Dampc - OSP Góra.
W dn. 17 i 18.04.2009 również w JRG nr 1 w Wejherowie przeprowadzono szkolenie 27 strażaków  - ochotników z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z zakresu umiejętności kierowania ruchem drogowym w trakcie działań ratowniczych. Szkolenie prowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie pod nadzorem dydaktycznym Ośrodka Szkolenia PSP w Słupsku. Tutejsza komenda planuje  następne szkolenia z tego zakresu.  
  

03-04-2009
W dn. 03.04.2009 w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla młodzieży szkolnej. W eliminacjach udział wzięło 42 uczestników startujących w trzech kategoriach wiekowych: I grupa wiekowa 10 -13 lat,  II grupa wiekowa 14 - 16 lat i III grupa wiekowa 17 - 19 lat.
Najlepsze miejsca osiągnęli:
I grupa wiekowa 10 - 13 lat
- Kacper Łądkowski - I miejsce, reprezentujący SP nr 6 w Rumi
- Aleksandra Kwidzińska - II miejsce, reprezentująca SP w Rozłazinie
- Seweryn Rudnicki - III Miejsce, reprezentujący SP nr 9 w Rumi
II grupa wiekowa 14 - 16 lat
 - Kacper Mieszkowski - I miejsce, reprezentujący Gimnazjum nr 2 w Rumi
- Michał Malewczyk - II miejsce, reprezentujący Gimnazjum nr 2 w Rumi
- Damian Keller - III miejsce, reprezentujący Gimnazjum w Bożympolu
III grupa wiekowa 17 - 19 lat
- Rafał Wróblewski - I miejsce , reprezentujący OSP w Zelewie
- Martyna Krause - II miejsce, reprezentująca LO nr 1 w Rumi
- Patrycja Miotk - III miejsce, reprezentująca ZSO nr 1 w Wejherowie.
Nagrody wręczali: bryg. Piotr Ściebura - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie, dh Mirosław Józefowicz - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wejherowie i Grzegorz Gaszta - Wicestarosta Powiatowy.  Zwycięzcy z każdej grupy wiekowej będą reprezentować powiat na eliminacjach wojewódzkich. Organizatorem eliminacji powiatowych był Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Wejherowie, KPPSP w Wejherowie, nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

03-04-2009
Wybrane dane z biuletynu za 2008r

Prezentujemy wybrane dane z Biuletynu Informacyjnego KPPSP w Wejherowie za rok 2008:
1/ Wykaz jednostek OSP z terenu powiatu włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego i spoza systemu
Działania ratowniczo - gaśnicze i interwencje jednostek ratowniczo - gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie , Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu w latach 2006 - 2008, a w szczególności:

- porównanie ilości zdarzeń, pożarów, miejscowych zagrożeń i alarmów fałszywych w rozbiciu w latach 2006 - 2008 - wykresy

- wykres 1  - ilość zdarzeń na terenie powiatu w latach 2006 - 2008
- wykres 2 - ilość pożarów na terenie powiatu w latach 2006 -2008
-  wykres 3 - ilość miejscowych zagrożeń na terenie powiatu w latach 2006 - 2008
- wykres 4 - ilość alarmów fałszywych na terenie powiatu w latach 2006 - 2008

 Dane statystyczne dotyczące interwencji jednostek ochrony  przeciwpożarowej na terenie powiatu w latach 2006  -2008:

- wykres 5 - osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń na terenie powiatu w 2008r
- wykres 6 - straty w pożarach i uratowane mienie  w 2008r
- wykres 7 - straty w miejscowych zagrożeniach i uratowane mienie w 2008r
- wykres 8 - straty ogółem w zdarzeniach i uratowane mienie w 2008r
- wykres 9 - udzielona pomoc (medyczna i ewakuacja) osobom przez strażaków w trakcie zdarzeń w 2008r
- wykres 10 - zestawienie ilości osób z instytucji współpracujących z PSP i OSP w trakcie działań ratowniczych w 2008r
- wykres 11 - ilość samochodów pożarniczych i strażaków PSP i OSP biorących udział w działaniach ratowniczych w 2008r
- wybrane zdjęcia z ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie i jednostek OSP włączonych do KSRG w 2008r - 7 szt.
 

Aktualności: 1...40414243444546...52