11-09-2006
Dzień 7 września okazał się niezwykle pracowitym dniem dla naszych strażaków. Na skutek gwałtownych, obfitych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru usuwaliśmy powalone drzewa, wypompowywaliśmy wodę z zalanych piwnic i ulic. Odnotowaliśmy ogółem 41 zdarzeń, w których niestety zostały ranne dwie osoby - w miejscowości Gniewowo drzewo powaliło się na samochód osobowy. Wielkie nieszczęście dotknęło mieszkańców budynku mieszkalnego w Rumi przy ul.Rajskiej 9c. Wiatr zerwał dach budynku, jego elementy znajdowano w znacznej odległości. Na szczęście żadnemu z domowników nic się nie stało.

12-06-2006
W dniu 10 czerwca, na stadionie WKS "Gryf" w Wejherowie, odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Dziewczęta i chłopcy, w wieku 12-15 lat, rywalizowali w sztafecie pożarniczej 7 x 50 m oraz wykonywali ćwiczenie bojowe "na mokro".
Odczuł to na własnej skórze (choć bardziej jego ubranie służbowe) jeden z sędziów, gdy nastąpiło częściowe rozszczelnienie linii głównej przy rozdzielaczu.
Po zakończeniu sportowej rywalizacji wszystkich poczęstowaliśmy strażacką grochówką.
Klasyfikacja miejsc od I do III (pełne zestawienie wyników poniżej):
Dziewczęta:
1. MDP OSP Rumia - 106,4 pkt
2. MDP OSP Bożepole Wlk. - 115,7 pkt
3. MDP OSP Kostkowo - 119,0 pkt
Chłopcy
1. MDP OSP Gniewino - 100,8 pkt
2. MDP OSP Bolszewo I - 103,6 pkt
3. MDP OSP Łęczyce - 106,6 pkt.

29-05-2006
W dniu 25 maja Komendant Powiatowy - kpt. mgr Andrzej Papke uczestniczył w obchodach Dnia Strażaka w KP PSP w Pucku. Uroczystość uświetnił Pomorski Komendant Wojewódzki - bryg. mgr inż. Andrzej Rószkowski.

16-05-2006
W dniu wczorajszym wybuchł groźny pożar na terenie tartaku w miejscowości Gowino, gm. Wejherowo. Pożar, zakwalifikowany jako średni, gasiło łącznie 36 strażaków. Akcję gaśniczą utrudniało silne zadymienie, wysoka temperatura oraz silne porywy wiatru. Spaleniu uległo składowane na placu drewno, piła tarczowa, część odeskowania dachu budynku mieszkalno-warsztatowego. Uratowaliśmy mienie o wartości 200 tys. zł. Wartość strat pożarowych stanowi zaledwie kilka procent tej kwoty.

12-05-2006
W dniu 11 maja, na terenie JRG Nr 2 w Rumi, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Strażaka. Wielu spośród nas otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia i wyróżnienia. Starosta Wejherowski - Pan Józef Reszke, który wspólnie z Panią Elżbietą Rogala - Kończak - Burmistrz Miasta Rumi został odznaczony brązową odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", wręczył honorowe dyplomy najlepszym jednostkom OSP z naszego powiatu.

08-05-2006
W dniu 6 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Gościcinie obchodziła uroczystość 75-lecia istnienia jednostki połączoną z obchodami Dnia Strażaka.
Sztandar jednostki został odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Odznaczonych i wyróżnionych zostało wielu strażaków.

02-05-2006
W dniu 29 kwietnia 2006 r. odbył się egzamin końcowy na kursie operatorów sprzętu Ochotniczych Straży Pożarnych. Komisja przeegzaminowala 17 strażaków ochotników z terenu naszego powiatu. Wśród nich, dużą wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi wykazali się: dh Wiotold Hoppa z OSP Kielno i dh Piotr Hirsz z OSP Gniewowo.

27-04-2006
Gasiliśmy dzisiaj pożar mieszkania w Wejherowie przy ul. Kochanowskiego 19. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji wypalilo się tylko wyposażenie pokoju. Spotkaliśmy się ze sporym uznaniem lokatorów wieżowaca.

24-04-2006
W dniu dzisiejszym gościliśmy grupę młodzieży francuskiej. Zaprezentowaliśmy im nowo otwarte Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zarówno centrum, jak również późniejsza wizyta w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Wejherowie, wywarły na gościach duże wrażenie.

19-04-2006

Corocznie w pożarach traw ginie od kilku do kilkunastu osób!

Wypalanie traw nie użyźnia gleby! Wysoka temperatura powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, giną wtedy drobnoustroje uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej, zwierzęta pozbawione drogi ucieczki, palą się żywcem. Bywa, że pożary traw rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany, co kończy się podpaleniem zabudowań, lasu czy obszarów cennych przyrodniczo na terenach chronionych.

Na obszarze powiatu wejherowskiego zanotowano już 95 takich pożarów, szczęśliwie nikt nie zginął, niestety przyniosły one niepowetowane straty w naszym wspólnym środowisku naturalnym.

Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie przestrzega, że w przypadku stwierdzenia celowego działania człowieka (ustalenia sprawców podpaleń), sprawy będą kierowane do organów ścigania.


Aktualności: 1...46474849505152